מאמרים - היגיינת הפה, בריאות ורפואת שיניים

  חזרה למאמרים המאמרים

גבר, סובל מבעיות פוריות? תבדוק את מצב החניכיים

מחקר שנערך ב"ביקור חולים" בירושלים מצא קשר בין ספירת זרע נמוכה ותנועה ירודה של הזרעונים לדלקות ומחלות בחניכיים. החוקרים: "ייתכן כי טיפול בחניכיים ישפר את איכות תאי הזרע"  
מיטל יסעור בית-אור
פורסם: 21.08.08, 14:28
 
   

עומדים לפני טיפולי פוריות? כדאי לכם לבדוק גם את מצב החניכיים. מחקר שנערך בבית החולים "ביקור חולים" בירושלים מצא שיעור גבוה יותר של בעיות בספירת הזרע אצל גברים שסבלו מדלקת חניכיים.

הקשר בין בעיות חניכיים למצבי תחלואה הוכח בעבר במחקרים. כך למשל, נמצא קשר בין בעיות חניכיים ללידה מוקדמת, מחלות לב וסוכרת. ההערכה היא שהחיידקים בחלל הפה עוברים במערכת הדם ומשפיעים על מנגנונים שונים בגוף. במחקר הנוכחי, שהוגדר כמחקר פיילוט (מחקר חלוץ) בשל היקפו המצומצם, נבדקו 56 גברים בני 23 עד 52, שהגיעו למרפאת ההפריה בביקור חולים לצורך ספירת זרע. לצד איכות הזרע נבדק גם מצב החניכיים שלהם.

המחקר מצא כי דלקת חניכיים מסוג ג'ינג'יויטיס נמצאה אצל 48 אחוז מהגברים שספירת הזרע שלהם הייתה תקינה, אך שיעורה עלה בקרב גברים שמספר תאי הזרע שלהם נמוך: 65 אחוז מהם סבלו מדלקת חניכיים.

הנחקרים חולקו לארבע קבוצות בהתאם למצב החניכיים שלהם. 13 אחוז מהגברים הוגדרו בריאים, מחציתם סבלו מדלקת חניכיים מסוג ג'ינג'יויטיס, 32 אחוז סבלו מדלקת חניכיים מסוג פריודנטיטיס ו-5 אחוזים סבלו מפריודנטיטיס חמורה.

נתוני ספירת הזרע מצאו כי לכשליש מהנבדקים הייתה ספירת זרע תקינה, לכמחציתם (52 אחוז) הייתה ספירת זרע נמוכה ו ל- 14 אחוז מהנבדקים לא היו כלל תאי זרע בנוזל הזרע.

יכולת התנועה של הזרע, שגם היא מדד לפוריות, הייתה ירודה יותר אצל הסובלים מדלקת חניכיים מסוג ג'ינג'יויטיס. אצל כשליש (32 אחוז) מהסובלים מג'ינג'יויטיס נמצאה יכולת תנועה ירודה של הזרע, לעומת 21 אחוז אצל מי שסבלו מדלקת חניכיים מסוג פריודנטיטיס ו-28 אחוז אצל אלו שלא סבלו כלל מבעיות חניכיים.

המחקר הוצג בראשית החודש בכינוס השנתי של האיגוד האירופאי לפוריות בברצלונה.

החוקרים ציינו כי "השכיחות הגבוהה של ג'ינג'יויטיס בקרב גברים בעלי ספירת זרעי נמוכה עשויה להצביע על קשר בין אי פוריות וזיהומים בחניכיים. ייתכן כי טיפול בחניכיים ישפר את איכות תאי הזרע".

החוקרת ד"ר אושרת שונברגר מנהלת מעבדות הפוריות בביקור חולים אמרה כי "ייתכן שטיפולים בחניכיים המכוונים לסילוק של חיידקים עשויים להביא, באופן ישיר או עקיף, לשיפור בפוריות הגבר".

ד"ר אביגדור קלינגר, רופא השיניים שביצע את המחקר יחד עם ד"ר שונברגר, פרסם בעבר מספר סקירות מדעיות על הקשר בין דלקות חניכיים למחלות אחרות בגוף האדם. ד"ר קלינגר אמר כי מדובר בתוצאות ראשוניות בלבד העשויות לרמז על קשר אפשרי בין זיהומי חניכיים כרוניים לא מטופלים, לבין ירידה במדדי פוריות הגבר.

 
   
   
דף הבית
אודות
החזון
שירותי-שיננית
איריס ממליצה
הידעת ?
המאמרים
מן העיתונות
צור קשר

איריס השיננית

 -

איריס מנצר

רח' בן יהודה 210 תל אביב.   נייד: 054-4305599  מייל:
iris@hashinanit.co.il